ALLservice Service Forum
support board, PC repair, unlocking solutions
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

delphi + mysql

 
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> Pascal, CPP, Delphi, Python, etc
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sieu
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 5

PostPosted: Wed Sep 14, 2005 10:44 pm    Post subject: delphi + mysql Reply with quote

Am si eu o intrebare f. mare. Unde gasesc si eu o documentatie buna despre mysql (stiu ca e pt baze de date relationale si atat) "adica ce si cum face" si cum o leg de delphi 6 sau 7. Imi trebuie baze de date intr-un program si n-am nici cea mai vaga idee cum sa le implementez si mai ales "cu ce se manance bazele de date". Eu pana acum am folosit fisiere text in locul bazelor dar acum nu mai pot face asta si chiar imi trebuie ceva bun (adica manual/documentatie/orice) din care sa invat. Nu imi spune-ti ceva gen cumpara cartea xyz ca nu am bani. vreau documentatii gratuite.
Multumesc,
Geo
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 12:56 pm    Post subject: Reply with quote

Delphi nu suporta MySQL din cate stiu eu. Are suport pt. Interbase si Microsoft SQL. Delphi 7 Enterprise pe care il folosesc are inclus un server interbase pt 5 useri cu scopul evident de a usura dezvoltarea de aplicatii.
Eu lucrez cu Delphi (si Pascal in general) pentru aplicatii de automatizari sau alte chestii "mai ingineresti".
Oricum, ca sa creezi baze de date prin alte metode nu trebuie neaparat sa fol fis text. Folosesti fisiere de tip record. Poti crea astfel structuri de date f. complicate daca vrei.
Documentatii gratis gasesti numai pe internet, asta e clar. Sunt cateva locuri cum ar fi www.programmersheaven.com si altele. Eu zic sa mai cumperi totusi carti din cand in cand.


Last edited by victor on Tue Oct 04, 2005 4:38 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
sieu
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 5

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

am cumparat si carti chiar destule dar acum nu mai am bani deci trebuie sa trec pe gratis
Multumesc pt raspuns
Back to top
View user's profile Send private message
h34d_hunt3r
Nou Venit


Joined: 27 Nov 2010
Posts: 9

PostPosted: Tue Nov 30, 2010 5:25 am    Post subject: Reply with quote

I will revive this topic.

I have already used it. So, its possible.

Follow a video
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> Pascal, CPP, Delphi, Python, etc All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group