ALLservice Service Forum
support board, PC repair, unlocking solutions
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Fujitsu AMilo pi 1536

 
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> Hardware, BIOS repairs
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mamaia2005
Nou Venit


Joined: 06 Dec 2011
Posts: 3

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 10:32 pm    Post subject: Fujitsu AMilo pi 1536 Reply with quote

am si eu o problema cu modelul asta de laptop ... nu pot instala xp-ul pe el ... nu pot sa schimb in bios Ultra DMA si sa schimb din Sata in ahcpi sau ide Sad

plss am nevoie urgent de ajutor ca nu mai stiu ce sa mai fac ... e prima oara cand patesc asa ceva la un laptop ... am instalat o gramada pana acum si nu am mai patit asa ceva Sad
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 11:06 pm    Post subject: Reply with quote

Trebuie numai sa schimbi SATA mode din AHCI in IDE Compatibility. Dar sa ai acces cin BIOS a administrator.

Sau foloseste nLite si "gateste" un XP CD cu drivere INTEL AHCI SATA incluse (daca nu gasesti o imagine de XP FSC OEM pe net). Este cel mai corect sapui AHCI, creste viteza de access findca suporta citire predictibila.
_________________
Victor Voinea
ALLservice HQ, Romania.
Back to top
View user's profile Send private message
mamaia2005
Nou Venit


Joined: 06 Dec 2011
Posts: 3

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 11:12 pm    Post subject: Reply with quote

victor wrote:
Trebuie numai sa schimbi SATA mode din AHCI in IDE Compatibility. Dar sa ai acces cin BIOS a administrator.

Sau foloseste nLite si "gateste" un XP CD cu drivere INTEL AHCI SATA incluse (daca nu gasesti o imagine de XP FSC OEM pe net). Este cel mai corect sapui AHCI, creste viteza de access findca suporta citire predictibila.



si cum pot sa intru ca adminstrator in bios ca sa il modific de acolo ca am mai incercat odata sa fac cd-uri bootabile cu sata si nu a vrut deloc ... am reusit sa il pacalessc un pic... am luat hdd dupa el si l-am pus pe alt laptop si i-am dat format apoi am preinstalat win xp -ul si nu a vrut nici asa ... apoi am zis hai sa il duc pana la capat poate poate ... chiar daca imi instala drivrelede la celalalt laptop am zis ca poate intru in safe mode si de dezinstalez de acolo dar deh ... booteaza si apoi nu ma lasa sa intru nici in safe mode ... in nici o culoare Sad
Back to top
View user's profile Send private message
mamaia2005
Nou Venit


Joined: 06 Dec 2011
Posts: 3

PostPosted: Wed Dec 07, 2011 12:33 am    Post subject: Reply with quote

mamaia2005 wrote:
victor wrote:
Trebuie numai sa schimbi SATA mode din AHCI in IDE Compatibility. Dar sa ai acces cin BIOS a administrator.

Sau foloseste nLite si "gateste" un XP CD cu drivere INTEL AHCI SATA incluse (daca nu gasesti o imagine de XP FSC OEM pe net). Este cel mai corect sapui AHCI, creste viteza de access findca suporta citire predictibila.



si cum pot sa intru ca adminstrator in bios ca sa il modific de acolo ca am mai incercat odata sa fac cd-uri bootabile cu sata si nu a vrut deloc ... am reusit sa il pacalessc un pic... am luat hdd dupa el si l-am pus pe alt laptop si i-am dat format apoi am preinstalat win xp -ul si nu a vrut nici asa ... apoi am zis hai sa il duc pana la capat poate poate ... chiar daca imi instala drivrelede la celalalt laptop am zis ca poate intru in safe mode si de dezinstalez de acolo dar deh ... booteaza si apoi nu ma lasa sa intru nici in safe mode ... in nici o culoare Sad



gata am gasit solutia ... dau cu el de pamant de vreo 4 ori si daca nu isi revine il resetez manual cu barosul Smile) ... am luat 4 versiuni de xp cu sata, raid , ahci si tot degeaba ...
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Wed Dec 07, 2011 12:42 am    Post subject: Reply with quote

Clar, asa scapam de dureri.

Dar eu zic sa te duci la fujistu-siemens si sa downloadezi driverul AHCI exact pt modelul tau. Apoi instalezi nlite si iti pregatesti propriul CD XP SP3 cu driverele corecte.

Sau intri in BIOS cu parola de administrator (nu in user mode, ca nu poti modifica nimic) si dezactivezi AHCI si pui SATA in IDE mode. Copiezi driverele pe o discheta si cand instalezi XP, apesi F6 si bagi discheta cu drivere AHCI intr-o unitate floppy USB, e un pic mai complicat...
_________________
Victor Voinea
ALLservice HQ, Romania.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> Hardware, BIOS repairs All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group