ALLservice Service Forum
support board, PC repair, unlocking solutions
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Apple iPhone

 
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> Smartphones & Accessories
View previous topic :: View next topic  
Author Message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Wed Jul 11, 2007 4:11 pm    Post subject: Apple iPhone Reply with quote

Ura!
Astazi am primit de la un prieten un iPhone (cadou?) prin FedEx
Mi-a fost trimis pentru experimente, scopul fiind deblocarea lui din reteaua AT&T (SIMlock/SPlock). Nu stiu cati romani au asa ceva in acest moemnt, la nici doua sapatamani de la lansare (29.06) Cool , dar numai vazand expresia prietenilor Surprised Shocked Confused ..si va poate induce o stare de incantare ca sa nu spun de.. snobism balcanic (deh asa suntem noi..si totusi te simti bine..Smile)

La prima vedere, arata super. Designul, functiile, ecranul..ah, ecranul e intr-adevar ceva ce nu am mai vazut, nici la Touch, nici la altceva..
Dar cel mai mult mi-a placut - si cred ca e visul oricarui PDA user - browser-ul Safari. Sa poti vedea o pagina html/java, fara interferente intre imagini si scris, fara decalaje intre taguri (suporat char si div-uri!!), exact ca intr-un browser pe PC-ul de pe birou, e o incantare!
Pacat de Flash, ah, si mai e ceva, un minus f. important - nu se pot trimite atasamente in email, nici in webmail (of course), iar browserul nu downloadeaza fisiere in afara de imagini si extensii clasice de documente, cum ar fi: .doc, .xls. rtf. Cu alte cuvinte, ii lipseste un file manager. Poate in viitoarele firmware (dmg) hacuite sau oficiale...

O sa mai scriu ceva despre el, mai tarziu.

[Edit] : De fapt, instaland o mica aplicatie se pot transmite fisiere atasate in email. Aplicatia se numeste "SendFile" si este disponibila in svn resource-ul lui AppTappInstaller . De asemenea, exista si cateva file managers, dar foarte puerile, pararea mea. Bob

In imagine: Iphone's Safari in action.


_________________
Victor Voinea
ALLservice HQ, Romania.
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Fri Aug 17, 2007 2:27 pm    Post subject: Reply with quote

Ura (din nou!), telefonul a fost "deblocat" ieri. Nu este vorba de clonarea cartelei pe un Silvercard, ci de un SIM adaptor folosind un AVR ATMEGA pico.

Va pot spune ca iPhone-ul merge in orice retea, o sa il tin in probe cateva zile sa vedem daca apar probleme pe parcurs.
-Vodafone, Orange, Cosmote - ok
-Apeluri in/out
-SMS in/out
-Youtube -ok (ca am activat pe ICCID-ul ATT original Smile)

Softul pt AVR, a fost compilat cu avr-gcc, in Cygwin a mers chiar perfect.
Acum trebuie sa gasim o companie capabila sa fabrice acest SIM (SMD-SMT PCBs) f. ieftin, poate zona Asia. Noi a trebuit sa cumparam cateva pentru laborator de la niste "amici" din Cehia care au descoperit peste noapte ca unul din produsele lor se poate vinde cu bani mai multi decat merita, Laughing .


Am sa pun pe forum, o versiune proprie dezvoltata din fostul iPhoneInterface, numita -"iShell", dar unde am muncit putin sa scot bugurile si alte prostioare, am adaugat gestiune de errori, etc.

In final, pot sa spun ca pentru a debloca tty.baseband-ul mai e destul de munca.. vom vedea
_________________
Victor Voinea
ALLservice HQ, Romania.
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Sat Aug 25, 2007 2:52 am    Post subject: Reply with quote

Baseband-ul a fost deblocat. Deci avem Iphone-uri deblocate corect, fara wildcard-uri si TSIM-uri. E o mare diferenta, in special la consum, unde un card adaptor "tragea" cam 20% din baterie
_________________
Victor Voinea
ALLservice HQ, Romania.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> Smartphones & Accessories All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group