ALLservice Service Forum
support board, PC repair, unlocking solutions
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

phpBB pentru php5 la lx.ro
Goto page 1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> HTML, PHP, ASP
View previous topic :: View next topic  
Author Message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Mon Sep 12, 2005 5:55 pm    Post subject: phpBB pentru php5 la lx.ro Reply with quote

Ce trebuie sa modificati ca sa mearga pe PHP5 la lx.ro?

In primul rand faceti un upgrade la ultima versiune 2.0.17 (nu uitati sa va salvati baza de date si fisierele originale de pe server).
Cel mai simplu este sa downloadati de aici
www.phpbb.com/downloads.php
arhiva "changed files only". Dezarhivati intr-un director si alegeti fisierul corespunzator versiunii dvs. Eu aveam 2.0.6, deci am ales 2.0.6_to_2.0.17.zip. Toate fisiere continute in respectiva arhiva se vor copia peste fisierele originale de pe lx.ro.
Bun deci am upgradat fisierele, acum trebuie sa extindem schema bazei. deschideti in browser fisierul
ww.numesite.lx.ro/install/update_to_lastest.php care va face chestia asta automat. Gata, aveti ultima versiune oficiala instalata. Nu uitati sa stergeti directoarele install si contrib!
Bun, cu toate astea mai trebuie sa facem niste modificari.
Trebuie sa va spun ca, cu tot upgrade-ul facut, forumul tot nu va merge pe lx.ro pana nu modificam trei fisiere:

Deci in posting.php:

Code:
submit_post($mode, $post_data, $return_message, $return_meta, $forum_id, $topic_id, $post_id, $poll_id, $topic_type, $bbcode_on, $html_on, $smilies_on, $attach_sig, $bbcode_uid, str_replace("\'", "''", $username), str_replace("\'", "''", $subject), str_replace("\'", "''", $message), str_replace("\'", "''", $poll_title), $poll_options, $poll_length);


se va schimba cu

Code:
$var1 = str_replace("\'", "''", $username);
$var2 = str_replace("\'", "''", $subject);
$var3 = str_replace("\'", "''", $message);
$var4 = str_replace("\'", "''", $poll_title);
submit_post($mode, $post_data, $return_message, $return_meta, $forum_id, $topic_id, $post_id, $poll_id, $topic_type, $bbcode_on, $html_on, $smilies_on, $attach_sig, $bbcode_uid, $var1, $var2, $var3, $var4, $poll_options, $poll_length, $was_a_draft, $save_as_draft);



iar in includes/functions_search.php:

Code:
$search_raw_words['text'] = split_words(clean_words('post', $post_text, $stopword_array, $synonym_array));
$search_raw_words['title'] = split_words(clean_words('post', $post_title, $stopword_array, $synonym_array));


se schimba cu

Code:
$var1 = 'post';
$var2 = clean_words($var1, $post_text, $stopword_array, $synonym_array);
$var3 = clean_words($var1, $post_title, $stopword_array, $synonym_array);
$search_raw_words['text'] = split_words($var2);
$search_raw_words['title'] = split_words($var3);


in search.php

Code:
$split_search = ( !strstr($multibyte_charset, $lang['ENCODING']) ) ?  split_words(clean_words('search', stripslashes($search_keywords), $stopword_array, $synonym_array), 'search') : split(' ', $search_keywords);


se schimba cu

Code:
$search_keywords = stripslashes($search_keywords);
$clean_words = clean_words('search', $search_keywords, $stopword_array, $synonym_array);
$split_search = split_words($clean_words, 'search');
unset($clean_words);


V-ati dat seama desigur ca nici search-ul nu mergea, da?

Dupa cum vedeti toata chestia functioneaza acum din moment ce acest post exista...
Uf, am facut-o si p-asta. Succes!
Back to top
View user's profile Send private message
gangester
Nou Venit


Joined: 12 Sep 2005
Posts: 1

PostPosted: Mon Sep 12, 2005 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

ceva de genul descoperisem si eu.. dar am o problema. nu apare nici un topic nou cand scrie cineva.. adica nu apare iconitza aia de topic nou.. si vad ca nici aici?!
Back to top
View user's profile Send private message
bob
S.F. Moderator


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 789
Location: Staff

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 8:46 am    Post subject: Reply with quote

Care iconita? Aici vad ca apare iconita cu culoare modificata la topic nou. Apare de asemenea si iconita pentru reply, cea cu sageata. Forumul trimite si notificare prin mail, deci totul pare sa fie bine. Victor facuse si un upgrade cu fisiere de la versiunea 2.0.17.5, dar aseara am observat ca nu afisa anumite imagini in text asa ca am copiat la loc fisierele 2.0.17 -cele din versiunea oficiala- si am scapat de probleme.
Back to top
View user's profile Send private message
FloRInUtzU
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 9:04 am    Post subject: Reply with quote

Nu-mi merge, imi da o eroare, probabil din cauza ca nam updatat, nu gasesc folderul install/update_to_lastest.php ..eu am instalat php nuke 7.5 si acolo am avut instalat phpBB 2.0.7 ...poate ma puteti ajuta si pe mine ..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
CSpaima
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 8

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 9:11 am    Post subject: Reply with quote

Yo unul l-am busit rau de tot.
Code:
phpBB : Critical Error
Could not connect to the database
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
CSpaima
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 8

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 9:46 am    Post subject: Reply with quote

Code:
Fatal error: Allowed memory size of 8388608 bytes exhausted (tried to allocate 96 bytes) in /home/www/free/atak.uv.ro/forum/includes/sql_parse.php on line 71

Asta ce mai e?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Florinutzule,
in arhiva pe care ai luat-o de la www.phpbb.com/downloads.php, cea cu "changed files only" vei gasi si folderele install/ si contrib/ pe care trebuie sa le copiezi pe lx.ro in radacina site-ului. Daca nu rulezi scriptul nu se extinde schema pt. versiunea cea noua si ai probleme.

Totusi n-am folosit php nuke si nu stiu cum o sa mearga codul aici..
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 1:03 pm    Post subject: Reply with quote

CSpaima, ti-am rezolvat treaba. Vezi cum merge.

Totusi trebuie sa va spun ca nu prea am timp, o sa va ajut cum pot, dar e bine sa-i intrebati si pe ceilalti pe www.phorum.ro
Back to top
View user's profile Send private message
FloRInUtzU
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Aha ...eu am cautat doar 2.0.7_to_2.0.17.zip....nam mai observat si celelalte...si inca ceva mai am de intrebat ...in acest fisier arhivat se gasesc alte doua foldere in afara de celelalte care sunt in dir. forum: db si includes. Acestea din urma le copii in forum sau in radacina site-ului ?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

Nu, alea sunt in plus
Back to top
View user's profile Send private message
FloRInUtzU
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Cand dau sa updatez www.numesite.lx.ro/install/update_to_lastest.php , imi zice asa: Please read: INSTALL.html before attempting to update.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sieu
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 5

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

gangester wrote:
ceva de genul descoperisem si eu.. dar am o problema. nu apare nici un topic nou cand scrie cineva.. adica nu apare iconitza aia de topic nou.. si vad ca nici aici?!

Are dreptate.
Gansteru probabil se refera la faptul ca atunci cand cineva scrie un post nou phpbb ii punea o mica iconita in fata diferita de cea a posturilor la care de la ultima logare a acelui utilizator nu s-a mai modificat nimic.
adica sa spunem ca un post citit avea iconita X si unul necitit Y. Acum toate au x.
Oricum nu prea e important dar macar stiai ce sa citesti.
Multumesc,
Geo
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Wed Sep 14, 2005 8:37 am    Post subject: Reply with quote

Am inteles despre ce e vorba si ieri am facut niste teste si nu erau probleme. Iconita aceea aparea f. probleme, totusi ma mai uit odata. Oricum modificarile pe care le faceti in cod nu afecteaza modul de afisare a iconitelor. De treaba asta se ocupa viewforum.php & Co.

Completare
Da, am testat din nou si aveti dreptate, nu apare iconita. Totusi ieri aparea. Am testat cu colegul Bob si era totul OK. Hm.. Ceasul de pe server este in urma cu o ora. Deci, am facut un post in sectiunea "My problem" la ora 9:50 si apare la ora 8:50. Interesant.

Completare 2
Si totusi se afiseaza aceasata iconita. Vedeti sectiunea Copiatore Analogice unde a postat iulica.
Back to top
View user's profile Send private message
sitaru rares
Nou Venit


Joined: 14 Sep 2005
Posts: 2

PostPosted: Wed Sep 14, 2005 6:46 pm    Post subject: Reply with quote

CSpaima wrote:
Code:
Fatal error: Allowed memory size of 8388608 bytes exhausted (tried to allocate 96 bytes) in /home/www/free/atak.uv.ro/forum/includes/sql_parse.php on line 71

Asta ce mai e?


pls imi spui si mie ce este asta ca si eu am patit-o?este daza de date prea mare pt upload? care ar fi rezolvarea?
merci Wink
_________________
www.cavnic.go.ro
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Wed Sep 14, 2005 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

Ai incercat sa faci update la forum? Daca da, ai rulat install/update_to_latest.php ca sa extinzi schema bazei de date?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> HTML, PHP, ASP All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group