ALLservice Service Forum
support board, PC repair, unlocking solutions
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

phpBB pentru php5 la lx.ro
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> HTML, PHP, ASP
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sieu
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 5

PostPosted: Wed Sep 14, 2005 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

fiind vorba de phpbb chiar daca e off topic. Puteti sa-mi spuneti si mie ce mod-uri de securitete as putea sa instalez (dintre cele oficiale) pentru urmatoarea problema. Am facut cateva forumuri vizibile si accesibile doar moderatorilor. Problema e ca cineva care nu era mod si nic cont de utilizator nu avea mi-a spus cam ce a citit pe acele forumuri ascunse.
Acum daca stiti ceva moduri sau ce ar trebui sa modific prin optiuni?
Si inca ceva la forumurile private cine are acces?
Back to top
View user's profile Send private message
iLogiK
Nou Venit


Joined: 15 Sep 2005
Posts: 1

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

sieu, ti-a spus si cum a citit?
nu stiu vreo metoda de a face asa ceva...daca forumurile sunt setate cum trebuie nu avea cum fara sa foloseasca vre-un exploit, sau sa fie la calculatorul unui membru al forumului sau sa aibe parola lui...

victor, mersi....nu stiu ce as fi facut fara topic-ul asta...
merge dupa acele modificari....singura problema (din cate am vazut pana acum) e ca in Administration Panel fereastra din stanga (de navigare) e tot alba si cu banner-ul ala de la lx.ro....
banuiesc ca la fel trebuie modificat un fisier, dar habar n-am care fisier trebuie si cum....
Back to top
View user's profile Send private message
bob
S.F. Moderator


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 789
Location: Staff

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

La noi nu exista astfel de probleme. Am ajutat si cativa utilizatori lx cu update-ul si n-au fost probleme. Am vazut ca cineva spunea ca forumul nu merge cu diacritice sau nu se poate modera. Hm, la noi merge OK.

Totusi am testat ambele versiuni de phpBB. Cea oficiala 2.0.17 cu modificarile de mai sus merge fara nici o problema. Cea de la sourceforge pentru php5 2.0.17.5 are cateva probleme. Deci e bine sa folositi ultima versiune oficiala 2.0.17.

Cum spuneam, noi nu avem probleme de acest gen
Back to top
View user's profile Send private message
sitaru rares
Nou Venit


Joined: 14 Sep 2005
Posts: 2

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

da am incercat sa dau un restore la baza de date!crezand ca nu se va mai rezolva problema pe lx mi-am cautat un alt server si i-am gasit pe cei de la xhost! am instalat phpbb fara probleme dar cand am vrut sa pun baza de date de pe lx care are vreo 3 mb si ceva imi dadea acea eroare! ei la trafic scriu nelimitat Exclamation
_________________
www.cavnic.go.ro
Back to top
View user's profile Send private message
sieu
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 5

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

iLogiK wrote:
sieu, ti-a spus si cum a citit?

N-a spus nimic dar mia spus ce contineau forumurile si suntem doar 5 care avem acces la cele forumuri si nimeni n-are interes sa dea parola. E o chestie prea importanta ca sa ne dam parolele asa la toata lumea. si ce e mai rau e ca nici nu avea facut utilizator pe forum. adica ori are phpbb-ul niste probleme nestiute ori era tipul prea bun.
Back to top
View user's profile Send private message
CSpaima
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 8

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 12:03 am    Post subject: Reply with quote

iLogiK wrote:
victor, mersi....nu stiu ce as fi facut fara topic-ul asta...
merge dupa acele modificari....singura problema (din cate am vazut pana acum) e ca in Administration Panel fereastra din stanga (de navigare) e tot alba si cu banner-ul ala de la lx.ro....
banuiesc ca la fel trebuie modificat un fisier, dar habar n-am care fisier trebuie si cum....

Aceeasi problema. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 9:24 am    Post subject: Reply with quote

CSpaima, cand am intrat eu la panoul de administrare pe forumul tau mergea perfect. Esti sigur? Ai instalat vreun mod intre timp?
Back to top
View user's profile Send private message
CSpaima
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 8

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 12:17 pm    Post subject: Reply with quote

Am facut doar un Backup Database si atat, din cate imi amintesc.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lulu
Nou Venit


Joined: 19 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: Mon Sep 19, 2005 10:26 pm    Post subject: Reply with quote

fratilor ... m-am apucat si eu sa instalez phpBB-u asta si imi da urmatoarea eroare ...

"phpBB : Critical Error

Could not connect to the database"

mentionez ca nu am mai avut instalat phpBB-u pe site, ce vreau sa pun e versiunea 2.0.17, fisierele phpBB-ului sunt puse in directorul 'forum' care e in radacina site-ului


trebuie sa fac modificarile de care zice victor inainte sau dupa instalare ?
Back to top
View user's profile Send private message
Lulu
Nou Venit


Joined: 19 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: Mon Sep 19, 2005 10:37 pm    Post subject: Reply with quote

gata ... dupa chinuri seculare am reusit sal instalez
Back to top
View user's profile Send private message
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Tue Sep 20, 2005 8:11 am    Post subject: Reply with quote

Salve Lulu Wink ,
Modificarile le poti face cand vrei. Oricum le vei face ca sa mearga cum trebuie.

Pentru cei care inca mai au probleme in Admin Panel: verificati versiunea fisierelor din folderul /admin/ sa fie 2.0.17. La foarte multa lume au fost probleme de upload pe server. Clientul ftp trimitea fisierele, dar dupa operatiune apareau tot cele vechi rezultand un amestec ciudat de versiuni Smile.
Cel mai simplu e sa comparati marimea fisierelor de pe server cu cele din kit-ul 2.0.17 pas cu pas. Daca aveti dubii, deschideti fisierele si uitati-va la comentariul din antet unde apare numele, versiunea si data scriptului.
Back to top
View user's profile Send private message
Lulu
Nou Venit


Joined: 19 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: Tue Sep 20, 2005 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

am observat ca nu pot sa pun avatar ... care o fi problema ?
Back to top
View user's profile Send private message
vali91x
Nou Venit


Joined: 23 Sep 2005
Posts: 1

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 9:48 pm    Post subject: sal Reply with quote

sal am urmat instructiunile pentru instalarea forumului dar dupa ce compun un mesaj si dau pe "trimite" ramane blocat in posting.php. Dupa ce dau un refresh si incarc din nou pagina mea http://valisoft.lx.ro vad mesajul care l-am compus. care este rezolvarea la problema mea?
Back to top
View user's profile Send private message
CSpaima
Nou Venit


Joined: 13 Sep 2005
Posts: 8

PostPosted: Sat Sep 24, 2005 12:10 pm    Post subject: Reply with quote

Apesi pe logo si sare frumos la index-ul de la site. Cum se face si am citit pe altii ca au avut probleme atunci cand au gadilat fisierul php(nu stiu care)?.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
victor
S.F. Boss


Joined: 07 Mar 2004
Posts: 2546
Location: Staff

PostPosted: Sat Sep 24, 2005 12:30 pm    Post subject: Reply with quote

Vali, se pare ca site-ul tau n-are un fisier index sau ai sters forumul...

Cat despre problema cu avatarul pot sa va spun ca e cu mult dinainte de a trece lx.ro la php5 si am vazut-o si la altii (dap.ro, 3x.ro) nu numai aici. Mai degraba exista restrictii de upload prin scripturi php. O rezolvare ar fi sa primesti imaginile de la useri si sa le pui pe site intr-un folder, de unde sa-si traga fiecare link pt. avatar- asta daca forumul nu e f. solicitat.
Oricum, pe mine personal ma intereseaza mai mult ce scrie un user, nu neaparat avatarul, cat ar fi el de interesant. Desigur, asta nu inseamna ca problema e rezolvata... violin
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Service Forum Forum Index -> HTML, PHP, ASP All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group